fbpx

Polski Ład - zagrożenia dla Przedsiębiorców.

W środę Rada Ministrów przyjęła pakiet ustaw dot. Polskiego Ładu, w tym także zmian podatkowych.

W naszym kraju Polski Ład jak na razie wywołuje negatywne emocje. „Państwo chce wiedzieć wszystko o naszych biznesach”, „wielki brat będzie czuwał”,  „małe firmy nie mają szans” – tak na forach księgowych komentowane są nowe obowiązki dla przedsiębiorców, które znajdują się w promowanym przez Ministerstwo Finansów podatkowym pakiecie Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o przesyłanie fiskusowi co miesiąc elektronicznych ksiąg podatkowych, a ZUS informacji o dochodzie. 

Przypomnijmy najważniejsze punkty zmian podatkowych:

  • Zmiana w rozliczaniu składki zdrowotnej. W tej chwili 7,75 proc. z 9-procentowej składki odlicza się od podatku dochodowego. Ta zasada zostanie zlikwidowana.
  • Likwidacja ryczałtu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Składka ma być naliczana liniowo tak jak u pracowników etatowych. To próba zmniejszenia różnicy między obciążeniami składkowo-podatkowymi pracowników i samozatrudnionych — bardzo nierównymi w Polsce, korzystnymi dla tych ostatnich.
  • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie i podniesienie drugiego progu podatkowego (32 proc.) z 85 528 zł do 120 tys. zł rocznie.
  • Z obecnych 15 tys. zł zostanie obniżona do 8 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał zaliczyć taką płatność do kosztów uzyskania przychodu, będzie musiał udokumentować ją w formie przelewu.
  • Likwidację wykupu prywatnego poprzez poszerzenie definicji składników, których sprzedaż jest kwalifikowana do przychodów z działalności.

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie i jaki wpływ będzie miała podniesiona składka zdrowotna oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku?

Przyjrzyjmy się tylko niektórym wyliczeniom:

Polski Ład może spowodować, że wielu przedsiębiorców zacznie borykać się z problemami finansowymi. Rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. 

Zachęcamy do kontaktu z kancelarią w celu dobrania odpowiedniej usługi dla swojej firmy.

Najszybciej skontaktujesz się z nami:
– telefonicznie: +48794444535
– przez e-mail: k.porozynska-chudy@whatnow.pl.
Przewiń do góry